Na začátek zde napíšů několik pojmů,na které se mě ptá hodně začátečníků,kteří mají zájem o koupi hada.

0.1 - Takto se značí samice
1.0 - Takto se značí samec
0.01 - Takto se značí jedinci bez určení pohlaví(0.02=2 ks)
100% hetero albino - Jedinec má vlohu pro albinismus více v části genetika
NZ - Značí narození jedince (NZ 08/07 = narozen v srpnu 2008)
Adult - Označení pro dospělého jedince

Jako každý,také sem začínat s teraristikou a není to zas tak dávno.Na začátku jsem měl spoustu otázek,na které jsem hledal odpověďi.Proto sem se rozhodl napsat těchto pár řádků,aby zde bylo pohromadě pár základních věcí,které je potřeba znát pro chov hadů.(platí pro korálovky a užovky elaphe guttata)

Terárium
Pro chov jednoho hada je dostačujícíterarium 60*40*40 cm,může být i větší, ale ve větším terariu je potřeba více ukrytů, aby had nebyl stresován.Mláďatům postačí menší ubikace.

Krmení
Mláďata krmíme 1x týdně 1-2 holaty.Větší a dospělí hadi příjmají 1-2 myšy 1x za 14 dní.V době březosti samic je možno krmit častěji.Není dobré hady zbytečně překrmovat,tloustnou a dostávají se z kondice,což ovlivňuje délku jejich života a ochotu k páření.

Teplota
V prostoru 25 stupňů pod žárovkou 32 stupňů.(teploty jsou orientační 1-2 stupně nehrají roli)

Zařízení terária
V teráriu by neměla chybět žárovka, nebo topný kámen k možnosti vyhřátí hada.Miska s čerstvou vodou je samozřejmostí. Had by měl mít k dispozici úkryt,kam se může schovat.

Podestýlka
Nejvhodnější podestýlka jsou bukové štěpky(pro užovky),pro korálovky volíme směs čisté rašeliny s pískem,nebo tyto věci samostatně podle konkrétního druhu.

Zimování
Hady zimujeme pro zlepšní jejich kondice,napodobení podmínek v přírodě a stimulování k páření. Pokud chcete hady rozmnožovat je zimováni u korálovek nutnost.U užovek není nutné po desetiletích v zajetí se již rozmnožují i bez zimování, ale je rozhodně lepší je také zazimovat.Zimování probíha 1-3 měsíce při teplotách 5-14 stupňů. Hady rozdělíme po jednom do plastových boxů.Uvnitř nesmí chybět miska s čistou vodou!Jako podklad použijeme vlhkou rašelinu. Měsíc před plánovaným zimováním přestaneme krkmit a postupně snižujeme teplotu a osvětlení v terariu.To stejné opakujeme při odzimování,akorát naopak.

Páření
Pro úspěšné páření je nutno mít dva dospělé hady po zimování.Hadi páří v jarních měsících,podle druhu některé hned jak se vrátí do normálního režimu po zimování,některé až v květnu.Samice kladou vejce shruba měsíc od páření.Ty poté přemísíme do inkubátoru kde se za 60-70 dní líhnout mladí hadi.TOPlist
Výroba osb terarii Výroba skleněných terarii Výroba teraria Osb teraria Skleněná teraria Teraria na zakázku Akvaria Teraria Pozadí do teraria 3D pozadi do terarii Terarijní pozadí Výroba osb teraria